loading

Nahrávání nových nabídek může zabrat i několik minut. Počkejte prosím.

login ico
Uživatelské jméno

Heslo

V případě zapomenutého hesla jej můžete OBNOVIT, nebo se jednoduše REGISTROVAT
login ico
Email zadaný při registraci

Po zadání platného emailu Vám dorazí zpráva na zadaný mail. V ní naleznete další kroky pro obnovení hesla.
Návrat k přihlášení.
NaplánujSvatbu.cz | NaplánujStavbu.cz | NaplanujRodinu.cz | NaplanujUbytování.cz | NaplánujChov.cz
 
Dobrá-Práce.eu » Poradna » Životopis » Buďte jiní

Buďte jiní

Životopis

Představte si na chvíli, že jste na druhé straně, tedy ten, který je zodpovědný za výběr nového pracovníka. Přijde vám každý den několik desítek žádostí a vy je musíte všechny protřídit. Nechcete mu to jako uchazeč ulehčit? Pro budoucího zaměstnavatele musíte být maximálně čitelní a zajímaví.

Začíná to e-mailovou adresou. Vždy by měla obsahovat vaše jméno a příjmení. Když do životopisu vložíte kontakt například drsnak @ ... či šneček @ ..., nebude to na zaměstnavatele působit vůbec roztomile. Naopak, můžete si tak snadno zavřít dveře k možnému pohovoru.

Důležitá je také vaše korespondenční adresa. Tu zaměstnavatel nepotřebuje, aby vám psal, ale může podle ní posoudit čas, který případně budete absolvovat každý den na cestě z práce a do práce.

Fotku vložte do pravého horního rohu, tam je její místo. Proč? Je to jednoduché. Pokud zalistovat balíkem životopisů (když se vžijete do role personalisty), tak si většinou do levé ruky vložíte balík papírů a pravou si v nich listujete. Můžete si vyzkoušet, na které místo vám padne oko nejčastěji.

To, co vás odliší od ostatních, je pracovní náplň, čili to, co jste v jednotlivých etapách pracovního života skutečně dělali. Název pozice téměř nikoho nezajímá, oni chtějí vědět, co jste opravdu dělali a hlavně, za co jste odpovídaly. Že za nic? To není pravda, každý má nějakou zodpovědnost. Jeden příklad za všechny: Skladník by namísto "vydával jsem zboží dle výdejek a uklízel sklad" měl správně napsat "byl jsem zodpovědný za fyzický stav skladu, musel mi souhlasit účetní a fyzický počet kusů všech sledovaných položek".

I zdánlivé maličkosti pomohou. Často vykonáváte nějakou činnost a vůbec si neuvědomujete, kolik toho děláte mimo své základní práce. Zapátrejte v paměti a přejděte vše, co jste dosud dělali. Například pomocný kuchař mohl vystavovat objednávky, šička prováděla základní údržbu strojů, kadeřnice byla zodpovědná za rezervační systém. Jsou to dovednosti, které jste si osvojili, a mohou být pro budoucího zaměstnavatele užitečné. Jen z názvu pozice se o nich nedozví.

Zabodovat můžete i seznamem zájmů a koníčků. Jsou činnosti, které se k vypisování pozicím hodí a říkají, že vy jste ta správná osoba. Například pro většinu prací v kanceláři je vhodné dělat cokoliv, při čem využijete důkladnost a trpělivost (zahrádka, pletení, vaření, sběratelství, chovatelství ...), nebo pro práci v týmech jsou to skupinové sporty či počítačové hry, kdy spolupracují týmy hráčů po síti. Pro manuální práci jsou zase vhodné výkonnostní sporty nebo hobby. Nevyjadřujte se "úřednický".

Životopis vždy doplňte nějakým komentářem. Průvodní zda motivační dopis by vás měl prodat, stručně shrnout důvod, proč chcete dělat právě tuto konkrétní práci. Vyvarujte se jakýchkoli slov začínajících na NE, nepopisujte žádné nevýhody nebo své nedostatky. Musíte protistranu povzbudit, aby vás pozvala na pohovor. To by měl být hlavní důvod pro sepsání průvodního dopisu.Dobra-Prace.eu | Všechna práva vyhrazena.| Mapa