loading

Nahrávání nových nabídek může zabrat i několik minut. Počkejte prosím.

login ico
Uživatelské jméno

Heslo

V případě zapomenutého hesla jej můžete OBNOVIT, nebo se jednoduše REGISTROVAT
login ico
Email zadaný při registraci

Po zadání platného emailu Vám dorazí zpráva na zadaný mail. V ní naleznete další kroky pro obnovení hesla.
Návrat k přihlášení.
NaplánujSvatbu.cz | NaplánujStavbu.cz | NaplanujRodinu.cz | NaplanujUbytování.cz | NaplánujChov.cz
 
Dobrá-Práce.eu » Poradna » Zaměstnavatel » Vyjednávání o výši mzdy

Vyjednávání o výši mzdy

Zaměstnavatel

Domluvit si přiměřenou mzdu je nejdůležitější část hledání práce. Na výši platu se může celý nynější průběh obrátit. Pokud zaměstnavatel nabízí nízký plat, nebudete mít o pozici zájem. Pokud budete vy chtít příliš mnoho, zaměstnavatel si vybere jiného kandidáta.

Samozřejmě, ne vždy budete mít příležitost jednat o výši mzdy před přijetím do zaměstnání. Může vám být nabídnuta pevná částka, která se po zkušební době může zvýšit podle jejího průběhu.

Jak tedy můžete poznat, zda je vhodný čas pokusit se dohodnout o jiné mzdě než nabízí zaměstnavatel a jakou částku si můžete řekne? Zde je několik užitečných tipů, ale hodně samozřejmě závisí na vašich vyjednávacích schopností:

Příprava Musíte se připravit na taková jednání dopředu. Je důležité abyste věděli jaké jsou průměrné platy na pozici, na jakou se hlásíte, samozřejmě s ohledem na vaše zkušenosti a vzdělání. Pokud je to možné, pokuste se zjistit, jaké jsou přibližně mzdy u vašeho potenciálního zaměstnavatele. Ve většině případů bude dostatečně přesvědčivé, pokud požádáte o mzdu v zjištěném rozsahu. Zaměstnavatel je obvykle disponuje podobnými informacemi a snadněji akceptuje vaše požadavky, protože je na to připraven.

Poslechněte si zaměstnavatele Pokud chcete mít úspěch při vyjednávání, je třeba, abyste co nejlépe poznali budoucí záměry a potřeby zaměstnavatele. Proto musíte pozorně naslouchat a klást správné otázky. Například popis práce, který jste viděli na začátku přijímacího pohovoru, nemusel být úplný. Pokud se pokusíte porozumět co nejpřesněji tomu, jakého pracovníka zaměstnavatel hledá, můžete argumentovat tím, že splňujete podmínky a významně přispějete k dosažení cílů vašeho budoucího zaměstnavatele.

Peníze nejsou všechno Namísto výše mzdy někdy můžete dosáhnout jiné výhody, které jsou přiměřenou kompenzací vašich požadavků. Pokud zaměstnavatel naznačuje, že zvýšení platu na podle vašich představ nepřipadá v úvahu, můžete se zajímat, jaké jiné výhody vám poskytne (delší dovolená, pružná pracovní doba, služební auto, telefon a podobně).

Poznejte svou cenu Určitě si dopředu, jaká je minimální mzda, kterou jste ochotni akceptovat. Je důležité, abyste odmítli příliš nízkou mzdu. Neznamená to, že máte být arogantní naopak odmítněte slušně a jemně. Můžete také vysvětlit, proč vám výše platu nevyhovuje, možná zaměstnavatel dodatečně přehodnotí své stanovisko. Ne vždy je dobré využít první šanci, která se vám naskytne. Nevíte, zda pro vás nejsou nachystány mnohem lákavější příležitosti.Dobra-Prace.eu | Všechna práva vyhrazena.| Mapa