loading

Nahrávání nových nabídek může zabrat i několik minut. Počkejte prosím.

login ico
Uživatelské jméno

Heslo

V případě zapomenutého hesla jej můžete OBNOVIT, nebo se jednoduše REGISTROVAT
login ico
Email zadaný při registraci

Po zadání platného emailu Vám dorazí zpráva na zadaný mail. V ní naleznete další kroky pro obnovení hesla.
Návrat k přihlášení.
NaplánujSvatbu.cz | NaplánujStavbu.cz | NaplanujRodinu.cz | NaplanujUbytování.cz | NaplánujChov.cz
 
Dobrá-Práce.eu » Poradna » Zaměstnavatel » Žena po mateřské najde práci jen stěží, shodují se sociologové

Žena po mateřské najde práci jen stěží, shodují se sociologové

Zaměstnavatel

Zaměstnanost žen po mateřské dovolené je v ČR jedna z nejhorších v Evropě. Zatímco v zahraničí se firmy snaží nabízené pružní pracoven dobu či tzv. home office, v tuzemsku se zaměstnavatel obavy, že dotyčný nebude doma pracovat tak jako v sídle firmy. Vstřícnost nacházejí mladé matky jen u zlomku společnosti. V Česku přitom žije zhruba 45 tisíc žen s malým dítětem, pro které nikdo nemá práci.

"Manžel má tři čtvrtina úvazku a já pracuji zbývající část, kdy on je pak doma s dcerou," popsala rozdělení povinností Ivana Hutarová, která s manželem Sdílej jeden hlavní úvazek v brněnské vývojářské firmy. Střídají se dokonce u společného stolu. "Dělám na projektech s Indy, které mohu odchytit ráno, když doma ještě všichni spí. Večer, když už dcera zase spí, můžu vyřídit vše s Američany, "vysvětlila mezinárodní rozsah své práce Hutarová.

Mladá vývojářka ale patří k těm šťastnějším, její zaměstnavatel jí totiž umožnil pracovat z domu. Protože se rodině nepodařilo najít pro dceru místo ve školce, nebyla ani jiná možnost. Ve firmě, kde pracuje, je hned sedm žen na mateřské dovolené, čtyři z nich využívají home office. "Když pracuji ráno a večer, tak Můžeme jít přes den třeba do ZOO," pochlubila se rozložením volného času mladá maminka. Jenže Takové štěstí jako ona, má málokterá.

"V České republice je kolem padesát tisíc lidí, který pečuje o děti a jsou nezaměstnaní. Ženy tvoří 45 tisíc, Což je poměrně velká číslo, "neskrývala smutnou statistiku ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (ČSSD). Často se jim totiž nepodaří najít pro dítě hlídání a zaměstnavatel jim nechce vyjít vstříc s pracovní dobou. Zatímco v Evropskou unii pracuje 32 procent žen na zkrácený úvazek, v Česku je to jen 9 procent.

"Motivovat zaměstnavatele ke zřizování pracovních míst s kratším úvazkem nebe flexibilními úvazky. To je něco, co by trh práce velmi potřeboval, ale zaměstnavatelé v Česku k tomu příliš ochotni nejsou, "přiznala vedoucí referátu práce Ivana Ondráková. Česká televize si udělala i malý průzkum na internetu: z 50 pracovních nabídek na inzertním portálu byly jen dvě s možností zkrácení úvazku.Dobra-Prace.eu | Všechna práva vyhrazena.| Mapa